Sobota, 23 listopadu

Praha 22 má (skoro) duhovou koalici

Vlády se ujalo ANO v koalici s ODS, lidovci, DvacetDvojkou a Svobodnými

Výsledky komunálních voleb v Praze 22 nabídly jedno velmi teoretické (a pro řadu lidí jistě i emočně složité) řešení a pak různé varianty řešení dalších. Po nepříliš dlouhých jednáních se ukázalo, že cesta povede vcelku logicky právě některou z oněch cest, které bychom nazvali „emočně jednoduššími“.

Pyrrhovo vítězství exstarosty Zelenky

Volby v Praze 22 vyhrál STAN bývalého starosty Vojtěcha Zelenky. Jenže za prvé vyhrál málo, za druhé sám. Jeho potenciální koaliční partneři v podstatě propadli či neuspěli. Takovému vítězství se však říká Pyrrhovo, podle neúspěšného antického vojevůdce, neboli vítězství, které je vlastně úplně nanic.
Zelenkovci získali za 22,44 procenta hlasů šest mandátů, jejich věrní spojenci z Praha 22. Naše město ale za sedm procent jen dva mandáty a Občanská kandidátka 22 (OK22) sice přesvědčila přes devět procent voličů, ale to vzhledem k dalším výsledkům stačilo také jen na dva mandáty. K tomu ještě propadly do pozic pod magických pět procent Šance 22 a Patrioti PRO PRAHU 22. Tím se ovšem koaliční potenciál STAN do značné míry vyčerpal na oněch deseti zastupitelích. A jak známo, v Praze 22 máme zastupitelstvo s 25 posty. Tady se s deseti zastupiteli skutečně vládnout nedá.
Výsledky jednotlivých stran ukazuje tabulka, kterou jsme si půjčili z Českého statistického úřadu.
Zato trojici dalších kandidátek se dařilo až překvapivě. ANO dočasného starosty Kaněry se přiblížilo devatenácti procentům a vydolovalo pět mandátů. Co bylo ale ještě podstatnější: DvacetDvojka se Svobodnými zapsala přes sedmnáct procent, za což jim ale volební matematika dala také pět mandátů. A konečně koalice SPOLEČNĚ pro Prahu 22 (ODS a KDU-ČSL) získala skoro sedmnáct procent a do třetice také pět mandátů.
S těmito výsledky vstoupily jednotlivé strany do jednání.

Marná snaha vítěze

Pokud je nám známo, pokusil se bývalý starosta Zelenka z pozice nejsilnějšího subjektu voleb následná jednání moderovat, což považujeme za naprosto logické. Oslabily ho ale tři momenty. Prvním byla nízká ochota pětimandátových stran být po tolika letech pomlouvání a nenávistné útočné kampaně ze strany STAN pouhým „doplňkem“ zelenkovské koalice. Druhým byla obrovská ztráta jeho STAN proti volbám v roce 2018, což potvrdilo výraznou krizi Starostů a nezávislých nejen v Praze 22.
A třetím byl osobní Zelenkův neúspěch u voličů. Zelenka sám totiž s malou nadsázkou „propadl“. Z jedničky ho voliči odsunuli křížkováním až na čtvrtou pozici. K tomu dodáme, že kdyby tento neúspěch uznal a povolební jednání by vedla voliči vybraná lídryně Veronika Špalková Kuželová, možná by se věci vyvinuly trochu jinak a možná bychom měli skutečnou, a ne skoro „duhovou“ koalici…
Kdo ví. V každém případě podobně jako před čtyřmi lety, kdy Zelenku voliči poslali na číslo dvě, i tentokrát se od kormidla odstrčit nenechal. Dovedl však svoji kandidátku jenom do opozice.
Oznámení o vzniku koalice totiž přišlo od ANO, Společně pro Prahu 22 a DvacetDvojky (plus Svobodní).
Pro nás to nebylo zase takové překvapení. Vztahy mezi lídry STAN a hlavními postavami „pětimandátových“ stran byly všechno jiné než dobré. Osobní útoky ze strany zelenkovců vůči představitelům ANO, Společně i DvacetDvojky byly příliš podpásové. Popravdě jsme si proto v redakci dohodu na půdorysu STAN se Zelenkou + pětimandátové kandidátky neuměli příliš představit.
Nicméně pokud je nám známo z radničních a jiných kuloárů, byla celkem dlouho ve hře varianta s přítomností jednoho zástupce STAN v Radě MČ. Nakonec ale k dohodě nedošlo. Zda proto, že se STAN rozhodl profilovat jako ryzí opozice, nebo kvůli tomu, že by koaliční formace vyhodnotily náklady přítomnosti STAN v radě jako příliš vysoké, to nevíme. Předpokládáme ale spíše variantu číslo jedna.

Co lze očekávat od nových „šéfů“

Pamětníci si nemohou nevšimnout, že po předchozím pokusu „tabula rasa“, tedy po sázce na zcela nové neokoukané (ale také zcela nezkušené) tváře, tentokrát voliči umožnili sestavení týmu velmi ostříleného: starosta je i předcházející starosta (sice původně trochu z nouze, ale na to se historie neptá, za rok a půl v úřadě jistě nabyl nemalé zkušenosti), místostarosta je bývalý náměstek primátora hlavního města a jeden z radních je bývalý starosta. Odbornost ostatních radních v danou chvíli není nejmenší důvod zpochybňovat, ale samozřejmě jsme hodně zvědaví, jak bude rada fungovat.
Důležité je, co vlastně občané od nových šéfů městské části mohou očekávat a požadovat. Tak to je ale v tuto chvíli těžké říct, protože sekce „Programové prohlášení“ je v části věnované na webových stránkách Prahy 22 zatím prázdná. To není kritika, rada byla zvolena teprve 19. října, takže těžko lze po ní chtít, aby klíčový dokument měla kompletně hotový. Nicméně hlavní body by se měly shodovat s tím, co předložily jednotlivé kandidátky občanům jako svoje předvolební programy – alespoň ve slušné společnosti tomu tak je.

Tým? No doufejme!

V předchozích měsících mluvily skoro všechny strany o týmu, o potřebě přinést na radnici novou dynamiku a způsob práce. Šlo o reakci na značně individualistické a poněkud megalomanské pojetí práce starosty Vojtěcha Zelenky, které se – to je asi evidentní – příliš neosvědčilo.
Nová rada je plná nesporných osobností (to nyní neberme jako hodnocení, slovo osobnost nemá samo o sobě kladný či záporný náboj). Ostatně jsme to již vzpomněli: dvakrát bývalý starosta, jednou bývalý náměstek primátora, to nutně znamená silné ego a schopnost prosadit vlastní názor a představu, jak věci dělat.

Ostatně bylo by zajímavé vědět, jak vlastně reálně probíhala jednání mezi těmito postavami politiky Prahy 22, protože poskládat z individualit tým patří k těm spíše složitějším úkolům. Rozhodně je po volbách, je i po volbě rady, takže politici již hrají s tím, co jim voliči rozdali. A zatím jde všechno vcelku hladce.

Složení vedení města:

Tomáš Kaněra (ANO): starosta + bezpečnost, majetek obce, Uhříněveský zpravodaj a Agenda 21.
Martin Langmajer (Společně pro Prahu 22/ODS): 1. místostarosta + investice a územní rozvoj.
Hana Vagenknechtová (22): místostarostka + školství, kultura a spolky.
Miroslav Roth (ANO): radní + finance, dotační tituly a fondy.
Martin Turnovský (22): radní + životní prostředí a hospodářská správa.
Daniel Smutek (Společně pro Prahu 22/ODS): neuvolněný radní + zdravotnictví a sociální politika.
Jan Konopásek (Svobodní): neuvolněný radní + doprava a informační technologie.

Redakce