Úterý, 3 prosince

Státní gymnázium na dohled

Naše soutěž o nejlepší oficiální název nového uhříněveského gymnázia už běží půl roku a stále nám posíláte nové návrhy.

Moc děkujeme a velmi to oceňujeme. Ještě víc ale oceňujeme, že samotné gymnázium pomalu získává jasné obrysy a je stále jistější, že opravdu vznikne.

Postoj Magistrátu hlavního města Prahy je totiž jasný: nové státní gymnázium v Uhříněvsi potřebujeme, chceme ho a vyčleníme na něj finance.

Jak to vzniklo

Pokud se žák deváté třídy z Prahy 22 rozhodne, že chce získat střední všeobecné vzdělání a pak třeba pokračovat na vysoké škole, nezbývá mu než zkusit přijímací zkoušky na některé gymnázium v centru města, nebo se vydat do Říčan. Má dnes přitom jen o trochu větší než padesátiprocentní šanci, že se na některé gymnázium dostane hned v prvním kole. Řada našich dospívajících dětí tak místo cesty k vysněné vysoké škole skončí na střední ekonomce nebo průmyslovce.
Ve správním obvodu Prahy 22 přitom včetně cizinců s přechodným pobytem žije přes 20 tisíc lidí. A vzhledem k tomu, že v sousedních Říčanech se 17 tisíci obyvatel fungují gymnázia hned dvě, bylo jasné, že ambice postavit vlastní všeobecnou střední školu v Uhříněvsi je na spadnutí.
Před komunálními volbami v roce 2022 zvedlo téma stavby gymnázia volební uskupení Společně pro Prahu 22 v čele s ODS. Jeho tehdejší dvojka na kandidátce a nyní radní pro investice Prahy 22 Ing. Martin Langmajer říká: „Založit gymnázium v Uhříněvsi se stalo nejen věcí prestiže naší obce, ale rovnou nutností. Kdybychom takovou střední školu u nás nepostavili, nemohli bychom zajistit kvalitní vzdělání našich dětí.“
Zájem naší městské části se potkal se zájmem a potřebami magistrátu hlavního města. Palčivý nedostatek gymnázií totiž limituje rozvoj vzdělanosti celé naší aglomerace. Dostat se na všeobecnou střední školu v Praze je těžší než kdekoli jinde v republice. Zatímco letos v některých krajích stačilo studentům ke studiu na čtyřletém gymnáziu získat ani ne 50 bodů ze sta, na některá gymnázia v Praze jich nestačilo ani 80. Na Gymnázium Chomutov se například dostali žáci jen se 41 body, ke studiu na Gymnáziu Arabská v Praze potřebovali alespoň 88 bodů.

Pomoc magistrátu

To všechno je důvodem, proč magistrát hlavního města projekty gymnázií a dalších středních škol všemi cestami podporuje. V případě gymnázia v Uhříněvsi například hlavní město vyčlenilo peníze na účelovou dotaci na nákup potřebného pozemku.
Pro stavbu gymnázia totiž Praha 22 našla pozemek mezi Rychetami a plánovanou zónou veřejné vybavenosti Hliník. V tuto chvíli je již smlouva převodu pozemků na městskou část podepsána a Praha 22 žádá magistrát o další účelovou dotaci, tentokrát na zhotovení projektové dokumentace stavby.
Protože půjde o gymnázium státní, na projekt i stavební práce bude vyhlášená veřejná soutěž. Jejím cílem bude postavit 16 tříd pro 480 studentů, kteří se na gymnázium budou sjíždět z blízkého i dalekého okolí. K tomu je mimo jiné ideální také vlakové nádraží v dochozí vzdálenosti od plánované střední školy.
Přístup ke gymnáziju bude z obou stran pozemku, tedy jak od ulice K Dálnici a od sídliště Vivus, tak i z druhé strany od plánované komunikace v půdorysu současné Horácké stezky.
Zaměření školy bude nejspíš všeobecné, ale finální rozhodnutí, zda se bude věnovat více humanitním a přírodním vědám, nebo třeba matematice, bude plně v rukou magistrátu. K dispozici budou mít studenti čtyřletého státního gymnázia kromě laboratoří také sportoviště, která mají vzniknout na již zmíněném Hliníku.
Předpokládá se, že stejně jako nyní vznikající základní škola Romance bude také uhříněveské gymnázium projektováno jako energeticky pasivní budova, využívající všechny moderní technologie. Samozřejmostí bude u této veřejné budovy plné zateplení, využití obnovitelných zdrojů energie včetně solárních panelů a speciální vnitřní cirkulace vzduchu.

A co název?

Původně volební slib uhříněveské ODS se tak postupně daří naplňovat. A naše redakce věří, že se naplní i naše snaha prosadit název budoucího gymnázia, podle některého z návrhů, které nám už půl roku posíláte. Zatím máme své favority, ale to neznamená, že je soutěž o nejlepší název u konce. Budeme velmi rádi, když nám své návrhy budete posílat také dál, a my slibujeme, že koncem letošního roku předáme ta nejlepší na radnici Prahy 22 a Magistrát hlavního města Prahy, které budou o definitivním názvu našeho nového gymnázia rozhodovat.

Navrhované názvy/Autor:

Abecední gymnázium/A. Matějíčková
Uhříněveské gymnázium, Gymnázium Uhříněves, Gymnázium Savojská, Cafojka, Karla Guta, Bří Bubeníčků/P. Trkal
Gymnázium ve svahu, na vršku, na dosah, na dlani, Zelená pláň, Uhříněveské, Férové, Zelené, Nové, Přátelské, S úsměvem, Future, Pilíř, Výhled, Rozlet, Start, Vzlet, Budoucnost, Obzor, Úsměv, Rozkvět, Proud, Dětem, Studuj!, Perspektiva, Panorama, Paleta/J. Šimandlová (výběr z velkého množství)
Templářské gymnázium/J. Pospíšil
Gymnázium Oty Bubeníčka, Karla Guta/F. Větrovský
Gymnázium Marie Terezie Savojské/A. Vávrová

Návrhy adresujte na redakční mail:
redakce@obcanuhrineves.cz