Pondělí, 30 prosince

Areál Rychety

Chaos a nesmyslné soudní spory ze strany konšelů a starosty městské části Prahy 22 se promítají do další kauzy, kterou jako údajně zdárně vyřešenou oznámilo listopadové číslo obecního Uhříněveského zpravodaje.

Jde o známý uhříněveský areál Rychety, který znají generace místních občanů jako dějiště dětských dnů, velikonočních nebo podzimních slavností, a pejskaři jako místní kynologické centrum. Zkrátka místo, které funguje, slouží lidem, a poskytuje prostor pro obecně prospěšné akce.
Starosta a radní se ale místo toho, aby Rychety co nejvíce podpořili, rozhodli opět soudit. A dokonce prostor vyvlastnit!


Poslední Uhříněveský zpravodaj přináší další vítězoslavný článek, tentokrát podepsaný radním a místostarostou Prahy 22 Pavlem Kosařem. Článek s titulkem „Komu patřily, patří a budou patřit Rychety“ se snaží navodit dojem, že oblast dnešních Rychet byla před dvaceti lety krásným stavebním pozemkem, který tehdejší obecní zastupitelstvo Uhříněvsi zašantročilo a pak prodalo svému kamarádovi.


Pravda je ale úplně jinde. Jak uvádíme dále v rozhovoru s paní Mirkou Rychetskou, pan místostarosta Kosař buď neví, nebo nechce vědět, že současné Rychety bývaly součástí velkého areálu těžebního prostoru uhříněveské cihelny. Potřeba cihel skončila a areál se proměnil ve skládku komunálního odpadu. A dokonce se sem kdysi svážely chemické odpady.
Obec tak před dvaceti stála před rozhodnutím, co s tímto prostorem udělat. Stavět zde z hygienických důvodů nebylo možné, prodat pozemky výhodně také ne, a nechat skládku volně žít vlastním životem zkrátka nešlo. Proto využila nabídku nadšeného kynologa Jiřího Rychetského proměnit skládku v pejskařský areál a pozemky mu za symbolické peníze pronajala. A když vše fungovalo, rozhodla se půdu za přesně daných podmínek prodat. Součástí dohody bylo, že pan Rychetský dokončí rekultivace, bude udržovat zeleň, zařídí oplocení a úklid areálu. A že zde také umožní obci bezplatně pořádat společenské a kulturní akce, tedy třeba ony slavné Dětské dny.
Prodej za těchto podmínek jednohlasně odsouhlasilo tehdejší zastupitelstvo. Cenu určil znalecký posudek a celou ope­raci posvětila dne 11. 5. 2004 Rada hlavního města Prahy.


Současná rada městské části Prahy 22 měla ve svém probíhajícím volebním období také možnost s paní Rychetskou věci řešit, od dohody s rodinou dnes již zemřelého pana Rychetského až po mimosoudní vyrovnání. Místo toho se vedení radnice rozhodlo po 16 letech smlouvu napadnout u soudu. Přestože až dosud vše fungovalo ke všeobecné spokojenosti.
Vrcholem takového scestného uvažování je fakt, že městská část dokonce navrhuje vyvlastnit a znárodnit stavby, které na pozemku za ta léta rodina Rychetských ku prospěchu všech spoluobčanů vytvořila. To naštěstí probíhající soud nyní jednoznačně odmítl.

PJ

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *